Biograficzny 1973

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 33 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Biograficzny z 1973 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Motylek

7,7
Oparta na autentycznych wydarzeniach historia Henri Charriera, znanego również jako Papillon (Motylek). Ten drobny paryski przestępca zostaje omyłkowo skazany na dożywocie za zbrodnię, której nie popełnił. Trafia do kolonii karnej w Gujanie Francuskiej. Więzienie na Diabelskiej Wyspie słynie z tego, że ucieczka z niego jest niemożliwa. A jednak Papillon próbuje. Próbuje kilkakrotnie – bez względu na minimalne szanse powodzenia i surowość kar, jakie musi później ponosić... Wolność jest dla niego ważniejsza, niż przeżycie.

Hubal

7,2
Wrzesień 1939 roku nie był ostatecznym terminem zakończenia działań wojskowych przez Polskie Wojsko. Heroiczną walkę prowadził major Henryk Dobrzański ps. Hubal. Major Dobrzański 23 września 1939 przejął dowództwo nad resztakmi 110 pułku ułanów. Film przedstawia dramatyczną i heroiczną walkę garstki ułanów. Walkę o honor, wolność, ideały. Walkę, która z góry była skazana na porażkę.
Film opowiada o dzieciństwie i młodości Nadjeżdy Konstantynowicz Krupskiej, żony Włodzimierza Ilicza Lenina. Obraz koncentruje się głównie na ich pobycie na emigracji, ponieważ są to najtrudniejsze epizody życia rodzinnego młodych rewolucjonistów...


Film zawiera materiały mało znane i trudno dostępne. Między innymi fragmenty filmów, w których mistrz sztuk walki, Bruce Lee grał jeszcze jako mały chłopiec. Dla prawdziwych miłośników sztuk walki to naprawdę nie lada gratka. Oprócz fragmentów znanych filmów z Brucem Lee ,zamieszczono też fragmenty filmów z Brucem Li i Dragonem Lee.
Dokument muzyczny o życiu i twórczości jednago z największych światowych gitarzystów i wykonawców rockowych na świecie! Usłyszymy o nim z ust ludzi, którzy mieli z nim bardzo bliski kontakt, m.in Ericem Claptonem, Mickiem Jaggerem czy Little Richardem. [opis dystrybutora]
W 1591 roku, za pontyfikatu Klemensa VIII, Giordano Bruno (Gian Maria Volontè), były mnich dominikański, powrócił do Wenecji i zamieszkał u szlachcica, który zaproponował mu gościnę. Tu swobodnie wygłasza tezy zbliżone do koncepcji kopernikańskich i filozofii pitagorejskiej naznaczonej panteistycznym humanizmem, w udowodnionej sprzeczności z obowiązującymi dogmatami katolickimi. Jego gospodarz nie traci czasu na zadenuncjowanie go władzom religijnym. Kardynał Sartori (Hans Christian Blech), który kieruje Świętym Oficjum, żąda jego przeniesienia do Rzymu, gdzie musi zostać przekazany Świętej Inkwizycji. Oskarżony o herezję i apostazję Bruno został spalony żywcem 17 lutego 1600 r.
Lucky Luciano (Gian Maria Volontè) został skazany na trzydzieści lat więzienia za zorganizowanie masakry w dniu Świętego Walentego w 1931 roku i tym samym został szefem mafii. Ułaskawiony w 1945 roku opuścił Stany Zjednoczone i osiadł we Włoszech. Od tego momentu wzrasta handel heroiną między Ameryką a Włochami. Nikomu nie udało się udowodnić jego winy...
Historia francuskiego matematyka Évariste Galois (Mario Garriba), geniusza rozwiązującego złożone grupy równań algebraicznych, który dwukrotnie próbował dostać się na Politechnikę Francuską i dwukrotnie został odrzucony.
Mając trzydzieści lat, mężatka, dwoje dzieci, Aurore (Anne Wiazemsky) opuszcza swoją prowincję i jedzie z Julesem Sandeau (Jean-Gabriel Nordmann) do Paryża. Zostaje dziennikarką, potem powieściopisarką, poznaje słynnego już dwudziestodwuletniego poetę Alfreda de Musseta (Yves Rénier), wyjeżdża z nim do Wenecji. Nagle wraca do Berry. Udaje jej się pozbyć męża i sprowadza słynnego pianistę Fryderyka Chopina (Pierre Kalinovski). Wraz z przyjaciółmi przygotowuje rewolucję. Tą w 1848 roku. Ale podróż do Paryża jest krótka. Pianista odszedł, więc Aurore zastępuje go malarzem Manceau (René Féret) i kontynuuje pisanie powieści. Aurore to oczywiście George Sand.
Film przedstawia ostatnie dziesięć dni życia Hitlera w bunkrze, w obleganym przez armię sowiecką Berlinie.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…