Komedia 1973

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 377 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Komedia z 1973 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Żądło

8,0
Akcja toczy się w latach 30. Przyjaciel pewnego młodego mężczyzny zostaje zabity przez gangsterów. Młodzieniec pragnie zemsty; organizuje grupę ludzi, aby razem zaplanować mistyfikację, której ofiarą paść ma niegodziwy morderca.
Szekspirowski aktor dokonuje poetyckiej zemsty na krytykach, którzy odmówili mu uznania.


Janosik

7,4
Janosik jest postacią polskich i słowackich legend. W rzeczywistości żył na przełomie XVII i XVIII wieku, a akcję filmu przeniesiono na początek XIX wieku. Janosik nie jest tylko zbójem, mszczącym się na wszystkich tych, którzy wyrządzili krzywdę chłopom, ale także wielkim patriotą, który uczestniczy w wielu zrywach narodowych tamtego okresu np. regularnej walce z zaborcą austriackim. Zostaje aresztowany w chwili ślubu z Maryną.
Czwórka nobliwych przyjaciół z wyższych klas burżuazyjnego społeczeństwa organizuje sesję kulinarnego szaleństwa. Zapraszają piękne dziewczyny. Obżarstwo bez opamiętania, obfitość wykwintnych potraw przeradza się w erotyczną orgię...
Ryan O’Neal gra wygadanego oszusta Mosesa Praya, który w dobie Wielkiego Kryzysu przemierza Kansas z ładunkiem luksusowo wydanych Biblii i listą świeżych wdów, którym zamierza je wcisnąć. Dziewięcioletnia, ćmiąca papierosa za papierosem Addie (Tatum O’Neal) jest sierotą, która przyczepiła się do Mosesa w nadziei, że pokaże hochsztaplerowi jeden czy dwa swoje triki. Madeline Kahn kreśli zabawną kreację neurotycznej Trixie Delight, która podróżuje wraz z nimi do chwili, gdy Addie nie wpadnie na pomysł, że może ona zakłócić bezpośrednie relacje Addie z Mosesem – do czego, oczywiście, dojść nie może.
Obraz subkultury nastolatków amerykańskich na początku lat 60 - tych. Grupa uczniów i uczennic szkoły średniej w przeddzień matury. Część planuje dalszą naukę w college'u, innych czeka służba wojskowa. Opowieść o szaleństwach młodości i młodej, pełnej niespełnionych marzeń Ameryce. Kulminację stanowi noc pełna pogoni za dziewczętami, szaleństw za kierownicą szybkich samochodów i zabawy w ciuciubabkę z policją.

Śpioch

6,4
Miles Monroe, sprzedawca w sklepie ze zdrową żywnością, został zahibernowany w trakcie operacji. Zostaje obudzony w roku 2173 i wybrany przez ruch oporu na obalenie rządzącego dyktatora. W przebraniu robota dostaje się do domu ekscentrycznej poetki Luny Schlosser, w której się zakocha, i która będzie chciała mu pomóc.
Dwaj zaprawieni w bojach podoficerowie amerykańskiej marynarki wojennej, Buddusky i Mulhall, eskortują młodego marynarza Meadowsa z bazy wojskowej w Wirginii do New Hampshire, gdzie odsiadywać on będzie wyrok ośmiu lat więzienia za drobne wykroczenie. Buddusky i Mulhall biorą Meadowsa pod swoje skrzydła i postanawiają dać mu prawdziwą szkołę życia. Ich eskapada rozpoczyna się w Waszyngtonie, gdzie cudem unikają bójki w barze i upijają się do nieprzytomności w pokoju hotelowym. W Nowym Jorku zadzierają z kilkoma marines, a w Bostonie Buddusky zabiera Meadowsa do domu publicznego, gdzie ten przeżywa inicjację seksualną. W końcu Buddusky i Mulhall niechętnie odstawiają Meadowsa do więzienia uświadamiając sobie, że życie na wolności niewiele się różni od życia za kratkami. W 1974 roku Jack Nicholson otrzymał w Cannes nagrodę za najlepszą rolę właśnie w tym filmie. "Ostatni rozkaz" był też nominowany do Oscara.
Młody chłopak Jackie trenuje kung fu. Niestety pewnego dnia przyłapuje go na tym ojciec, który surowo zabrania mu dalszych ćwiczeń. Jakiś czas później Jackie poznaje starego mistrza, pod którego okiem rozpoczyna przerwaną naukę. Jak się okazuje nowo nabyte umiejętności, szybko się przydadzą.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…