Filmy polityka, lata 80.

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje polityka, lata 80.. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Persepolis

7,7
7,8
Historia dojrzewania Marjane Satrapi, wrażliwej irańskiej dziewczyny, w czasie rewolucji, która doprowadziła do upadku szacha i rządów Chomeiniego oraz dokonała głębokich przemian obyczajowych.

Gierek

5,0
2,8
Historia człowieka, który dziś wciąż budzi skrajne opinie porusza dogłębnie. Polityka bywa brudna, ale gdy dotyka ona całej rodziny, cena okazuje się zbyt duża do zapłacenia.
Program to amerykańskie show telewizyjne składające się z kilku skeczy w wykonaniu stale współpracującej grupy komików, jednego gościa - znanej osoby ze świata showbiznesu oraz zaproszona grupa muzyczna.


Historia grupki Izraelskich żołnierzy pilnujących posterunku na samotnym wzgórzu. Codziennie ostrzeliwani, zmuszeni do ciągłego krycia się w podziemnych bunkrach, marzą tylko o powrocie do domu. W końcu nadchodzi decyzja o wysadzeniu i opuszczeniu posterunku. Nie jest to jednak takie łatwe jak wydawało się na początku, bo jak zostawić miejsce, za które twoi koledzy oddali życie.
Jest sierpień roku 1980. W stoczni Gdańskiej rozpoczyna się strajk. Jednym z jego organizatorów jest Maciek Tomczyk syn Mateusza Birkuta. Władze radiokomitetu wysyłają na Wybrzeże redaktora Winkla, aby zebrał materiały na temat Tomczyka. Mają one posłużyć do spreparowania reportażu oczerniającego przywódców strajku. Winkel wnika w środowisko opozycji. Poznaje prawdę o życiu Tomczyka, spotyka ludzi, nie boją się głośno mówić o zbrodniach władzy ludowej. Zaczyna rozumieć, że w Polsce rzeczywiście można coś zmienić. Ale czy starczy mu odwagi, by przejść na stronę barykady?
Oparty na bestsellerowej powieści Toma Clancy'ego film opowiada historię kpt. Marko Ramiusa (Sean Connery), szypra na nowoczesnej sowieckiej atomowej łodzi podwodnej. Jack Ryan (Alec Baldwin) z CIA angażuje się w pościg za tym obiektem, gdy Ramius ucieka, zabierając "Czerwony Październik" ze sobą.
Listopad 1984 r., Izba Zatrzymań Hohenschönhausen. Kapitan Gerd Wiesler (Ulrich Mühe) skutecznie i bezlitośnie przesłuchuje więźnia podejrzanego o pomoc przyjacielowi w ucieczce z kraju. Wiesler nagrywa przesłuchanie, żeby zaprezentować metody używane dla pozyskania zeznań jako przykład swoim uczniom w Wyższej Szkole Stasi. Na premierze sztuki Georga Dreymana (Sebastian Koch), Wiesler ma okazję obserwować autora i odtwórczynię głównej roli, piękną aktorkę Christę-Marie Sieland. Wkrótce Anton Grubitz (Ulrich Tukur), zarządzający Departamentem Kultury w Stasi, wyda Wieslerowi rozkaz prowadzenia stałego nadzoru nad pisarzem, którego minister Hempf (Thomas Thieme) podejrzewa o nielojalność wobec Niemieckiej Socjalistycznej Partii Jedności.
Nastoletni Marty (Michael J. Fox) za pomocą machiny do podróży w czasie, skonstruowanej przez wynalazcę Emmeta Browna, przenosi się do roku 1955. Jego mama i tata dopiero się spotkali i nic nie wskazuje na to, by miał ich połączyć związek małżeński. Marty postanawia zainteresować ich sobą, co nie będzie proste, bo mama zakochuje się we własnym synu.
Film jest zapisem wzlotów i upadków senatora Harta, któremu udało się zdobyć serca młodych wyborców, dzięki czemu w 1988 roku zaczął ubiegać się o nominację na urząd prezydenta USA z ramienia Demokratów. Ideę tę storpedował jednak pozamałżeński związek senatora z Donną Rice. Nagonka prasy brukowej oraz mediów politycznych wypchnęła go z siłą huraganu z listy znaczących nazwisk na scenie politycznej. Na zawsze zmieniła także oblicze amerykańskich mediów.

Boski

6,8
Giulio Andreotti przedstawiony w filmie to postać nietuzinkowa: trzykrotny premier Włoch, na różnych stanowiskach pozostawał u sterów władzy przez blisko cztery dekady, zawsze pewny siebie i nieczuły na różne koleje losu. Mówiono o nim, że gdy cały Rzym śpi on jeden pracuje...
Słowa kluczowe

Proszę czekać…